Κυριακή 14 Απριλίου 2013

ΠΑΣ...ΕΥΡΩΠΗ !!!!!!!

Πήρε αυτό που άξιζε όλη την χρονιά ο ΠΑΣ Γιάννινα. Με γκολ του Ίλιτς στο 75΄ η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου νίκησε 1-0 την Κέρκυρα και πανηγύρισε την είσοδο του στα πλέι οφ και κατ' επέκταση την έξοδό του στην Ευρώπη.
Με στόχο να πετύχει το γρήγορο γκολ μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ο ΠΑΣ Γιάννινα και στο 6ο λεπτό έχασε την πρώτη κλασική ευκαιρία του ματς, όταν το φάουλ του Ντε Βινσέντι σταμάτησε στη ρίζα της κάθετης δοκού.
Στο 33΄ ο Στρατηλάτης απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Ίλιτς, ενώ έξι λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έχασαν διπλή ευκαιρία με το Γεωργίου αρχικά και τον Πάντο στη συνέχεια να μη μπορούν να νικήσουν το γκολκίπερ των «Φαιάκων».
'Οσο περνούσε και το γκολ δεν ερχόταν το άγχος κυρίευε όλο και περισσότερο τους παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου. Η λύτρωση για τους γηπεδούχους ήρθε στο 75΄ από τον πρώτο σκόρερ του ΠΑΣ στο πρωτάθλημα, Ίλιτς, ο οποίος με «κεραυνό» νίκησε το Στρατηλάτη που μέχρι τότε είχε «κατεβάσει ρολά».